Сух кератоконюнктивит или сухи очи при мопс
Сълзите имат много повече от овлажняваща функция при кучетата. Те съдържат много подхранващи вещества, а антибактериалните им свойства помагат за премахването на дразненето и инфекциозните агенти от очите. Добре е да проверявате редовно за сухи очи при мопс.
Ако вашият домашен любимец няма достатъчно сълзи, очите му ще изглеждат раздразнени и зачервени. Това е моментът, в който трябва да се намесите и да го заведете на ветеринар. На този ранен етап от проблема сухи очи при мопс лечението е доста лесно, бързо и ефективно.
Какво ще стане, ако не забележите проблема?
Роговицата ще започне да потъмнява, а в ъгълчетата на очите да се събира жълтеникав секрет. Тогава вече ще усетите, че става нещо нередно. За съжаление на този етап вече има реална опасност мопсът да загуби зрението си.
Какво всъщност се случва, когато се проявява проблемът сухи очи при мопс?
Роговицата на лишеното от сълзи око се възпалява, а конюнктивата – лигавицата – остава суха. От сълзите, които са около 95% вода, остава само жълтеникава слуз, която се събира в ъгълчетата на очите, но по никакъв начин не може да ги овлажни.
Какви са причините за проблема сухи очи при мопс?
- Инфекции – сухите очи са едни от най-честите симптоми за инфекциозни заболявания, причинени от бактерии, вируси и гъбички.
- Лекарства – някои лекарства могат да доведат до временно или постоянно изсушаване на очите на мопса. Затова винаги се съветвайте с ветеринарен лекар преди да лекувате домашния си любимец.
- Анестезия – упойката временно намалява отделянето на секрет от слъзните жлези.
- Увредена слъзна жлеза .
- Нараняване или силен удар по главата от страната на слъзните жлези.
Как да съм сигурен, че сухи очи при мопс е проблемът и на моето куче?
Диагнозата сух кератоконюнктивит се поставя със сигурност след направен тест на Шример за намалена слъзна секреция. Той се прави задължително от ветеринар и е бърз и безболезнен за животното.
Най-добре е да си изработите навик след като привършите с дневния тоалет на вашия любимец – ресане, миене на лапите след разходка, почистване на гънките – да проверявате дали очите му не са зачервени и раздразнени. Така ще хванете болестта навреме и ще потърсите компетентна помощ.