Заплаха за вашия мопс – кърлежи
Как да ги разпознаете и как да се отървете от тях?
Най-голямата лятна заплаха за вас и вашия мопс – кърлежи, които не сте забелязали навреме и сте занесли у дома. Те имат формата на малка капка с осем крака. Преди да се насмучат с кръв са с размера на маково семе. След това стават значително по-големи и особено ако кучето ви е със светла козина, можете да ги забележите и без много взиране.
Добре е да знаете, че заплахата за вас и вашия мопс – кърлежи, които още не са узрели и не се възпроизвеждат, не е кой знае колко по-малка. Веднъж влязат ли в дома ви, те имат нужните условия за развитие. Проправят си път през козината на вашия домашен любимец. Стигат до кожата, забиват се в нея и започват да смучат кръв. Голямата опасност е че кърлежите са преносители на болести, страшни и за кучета и за хора: лаймска болест, петнист тиф, ерлихиоза.
Най-голям риск за вашия мопс – кърлежи, в откритите пространства. Разхождайте домашния си любимец само по поляни и градинки, които са обработвани с препарат против кърлежи (обикновено след пръскане службите оставят табели). Не го пускайте да тича из висока трева и храсти, както и из полето или запуснати дворни места. Веднага след като се приберете от разходка проверявайте най-рисковите зони по тялото на мопса, в които може да са се скрили кърлежи: главата, шията, ушите и лапите (между пръстите). Много е важно да ги откриете навреме.
Как да махнете от вашия мопс – кърлежи, които вече са се впили в него и смучат кръв?
Първо си сложете ръкавици – изпитата от кърлежите кръв е опасна за хората и не е добре да попада върху ръцете ви. Ако по тях има прясна раничка, рискът от заразяване с опасна болест се увеличава. След като сложите ръкавици, нагрявате една пинсета и с нея, с рязко движение, издърпвате кърлежа. Важно е да го хванете за главата (когато се е насмукал с кръв, тя е ясно различима). В противен случай може да го разкъсате и главата му да остане впита в кожата на кучето.
Ако за първи път махате от вашия мопс кърлежи, може би ще ви се иска първо да пробвате с някой по-лесен метод, като намазване на кърлежа с олио или алкохол, за да си излезе сам. Не ги пробвайте. Те няма да ви помогнат, но пък ще загубите ценно време, през което инсектът ще похапва от вашето куче.
Посъветвайте се и с вашия ветеринарен лекар какви препарати са необходими за предпазване от кърлежи. След като извадите натрапника от кожата на домашния си любимец също е добре да се консултирате с лекар дали да му давате медикаменти или не.