Грижа за новороден мопс
7 съвета за грижа за новороден мопс
В дома ви живее съвсем истински, новороден мопс. Той е много сладък – с набръчкано личице, упорит, любопитен, понякога дишането му е затруднено – направо не можете да му се нагледате и нарадвате. Освен любов е нужна и специална грижа за новороден мопс, който тепърва опознава дома ви. Ако му отделяте повече време и го започнете да го дресирате и да му създавате навици отрано, той ще се държи по-добре като порастне. Така и за двама ви животът в една къща ще бъде много по-лесен.
Какво трябва да подготвите, за да полагате най-добрата грижа за новороден мопс?
Кърпички за лице (неароматизирани) или памучни тампони.
Леко повдигнати на една страна купички за храна и вода.
Храна за малки кученца. (Възрастта, за която е подходяща храната, както и необходимото за едно бебе мопс дневно количество, са отбелязани на опаковката.)
Пуловер за мопс.
Нагръдник и каишка.
Имате ли всичко необходимо? Вече спокойно можете да кажете, че сте половин специалисти в най-добрата грижа за новороден мопс. Ето какво още ви препоръчваме да направите:
1. Заведете бебето мопс на ветеринар. Той ще ви направи програма – кога кои ваксинации трябва да се правят на кучето ви. Ако то има други здравни проблеми или е предразположено към такива, това е моментът да се вземат превантивни мерки.
2. Започнете да дресирате вашия мопс възможно най-рано. Кучетата порода мопс са особено упорити и трудни за възпитание. Ако не научите любимеца си от малък, че не трябва да скача върху завесите, да къса на малки парченца всяка хартия, което му попадне и да пишка върху спалнята, то няма да спре да правите тези бели и като порастне. Едно то най-важните неща, когато полагате грижа за новороден мопс е да не позволявате изпъкналите му очи и сбръчканото личице да ви омилостивят. Оставите ли го да прави каквото си иска, той определено ще се възползва от тази свобода.
3. Чистете редовно гънките на мопса си. Докато е малък, той най-вероятно ще се съпротивлява много. Вие не се отказвайте. Почиствайте всеки ден с кърпа за лице или с памучен тампон (леко навлажнени) всички гънки. Така предпазвате мъника от болести и инфекции. Създадете ли веднъж този хигиенен навик, няма да имате проблеми.
4. Добре е купичките за храна и вода да са леко повдигнати от едната страна. Така не рискувате малкият ви мопс да падне по лице в някоя от тях. Това може и да ви се струва забавно, но всъщност е доста опасно.
5. Друго много важно нешо при грижа за новороден мопс е да следите температурата и да го охлаждате или затопляте в зависимост от това какво показва термометърът. Кучетата порода мопс като цяло са чувствителни на високи и ниски температури, но при бебета това е доведено до крайност. Когато стане студено, обличайте пуловер на вашия мъник. Когато термометърът скочи над 25 градуса започнете да мислите как да го охладите и действайте по-бързичко.
6. Мопсовете са лакоми. Не давайте на кучето си повече храна отколкото му е необходима. А колко точно му е необходима пише на опаковката. Ветеринарят също няма да откаже да ви посъветва. Не хвърляйте остатъци от вашата храна на кучето си. Първо, част от нея изобщо не е подходяща за него. Второ, когато е малко то може да се задави дори с по-голямо парче пилешко бяло месо. Трето, така ще го научите да си проси храна винаги, а това вече не е толкова забавно.
7. По време на разходка ползвайте нагръдник вместо нашийник, за да не затруднявате дишането му.
Всяка грижа за новороден мопс е лека и приятна, когато е подплатена с любов. Затова не се притеснявайте, ще се справите.
Ако имате допълнителни въпроси за отглеждането на Мопс може да ни потърсите на посочените телефони.
Мопс България 2015