Признаци на аортна стеноза при мопс
Грижите се за вашия домашен любимец, угаждате на прищевките му, пазите го от преохлаждане през зимата и от прегряване през лятото и редовно го водите на профилактични прегледи. Това е наистина страхотно. Заболяването аортна стеноза при мопс обикновено се открива трудно и е може да има фатален изход.
Какво представлява заболяването аортна стеноза при мопс?
Аортата е основният кръвоносен съд, по който преминава богатата на кислород кръв, за да стигне до лявото предсърдие и да се разпространи из цялото тяло.
Аортната стеноза може да се дължи на малформация на аортата или дефект в лявата камера. В някои редки случаи стеноза се дължи на дефект в клапан, който се намира между аортата и лявата камера.
Заболяване аортна стеноза при мопс – как да разбера, че домашният ми любимец страда от него?
Клиничните прояви на аортна стеноза зависят от това доколко е стеснена аортата. Признаците на заболяването се проявява в резултат на неспособността на организма да си набави достатъчно кислород и хранителни вещества чрез кръвта. Те най-често включват: прилошаване, неиздръжливост на физическо натоварване, забавен растеж и развитие, апатичност.
Проблемът аортна стеноза при мопс е доста често срещан. За съжаление кучетата от тази порода рядко проявяват типичните за заболяването симптоми. Сърцето им изтлаксва кръв през стеснения си коридор, натоварва се все повече и хипертрофира. Следва нарушаване на сърдечния ритъм и ако не се вземат мерки, заболяването завършва със смърт.
Няма ли все пак някакви признаци за аортна стеноза при мопс, които могат да ми сигнализират навреме, че трябва да се вземат мерки?
Най-често мопсовете с подобен проблем имат кашлица, затруднено дишане, аритмия или припадъци. Но пък това, че дишат трудно, не значи, че са болни от аортна стеноза.
Какво да направя, за да се справя с проблема аортна стеноза при мопс?
Водете любимеца си на профилактични прегледи редовно. При кучетата, които имат лека форма на стеноза, това се установява още през първата година от живота им.
Ако имате някакви съмнения за подобно заболяване, веднага се свържете с вашия ветеринар. Той ще направи редица тестове на физическото състояние на кучето, ехокардиографи, рентгенова снимка и електрокардиограма.
След това ще обсъди с вас какви мерки могат да се вземат. В някои случаи се препоръчва операция, при други – поддържащо лечение. От особена важност е заболяването да се диагностицира преди първите опити за размножаване на мопс.
Продължавайте да подхождате внимателно и с грижа към вашия малък, космат приятл и сме сигурни, че той ще живее дълго и щастливо в дома ви.